واردات

واردات کالا چیست?

واردات کالا به معنای وارد کردن کالاهای مشخص از سایر کشورها به کشور اصلی می‌باشد. این کالاها معمولا در کشورهای دیگر تولید می‌شوند و سپس به کشورها یا افراد دیگر فروخته یا مبادله می‌شود. این عمل از دوران اولین کشورهای متمدن در گذشته وجود داشته و با پیشرفت و ظهور دولت‌های مدرن، هم‌اکنون اشخاص مختلف نیز می‌توانند با توجه به قوانین تعیین شده از طرف حاکمیت ‌هر کشور مراحل واردات کالا را انجام دهند.

اشنایی با قوانین واردات

قبل از آشنایی با مراحل واردات کالا، آشنایی با قوانین واردات کالا یکی از مبانی مهم برای شروع کشب و کار می‌باشد برخی از قوانین از حوزه به‌صورت قوانین پایه واردات می‌باشد و برخی دیگر به صورت بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی می‌باشد که این قوانین توسط دولت‌ها وحاکمیت‌های هر کشور تعیین می‌شود. اطلاع از قوانین به‌روز یکی از اصلی‌ترین مواردی است که واردکنندگان یا کسانی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند باید بدانند. در ادامه به مهم‌ترین قوانین موجود در ایران می‌پردازیم.

دریافت کارت بازرگانی

یکی از اولین گام‌های مراحل واردات کالا دریافت کارت بازرگانی می‌باشد. هر بازگان تازه‌کاری لازم است قبل از انجام هر کاری برای دریافت این کارت اقدام نماید. صدور کارت بازرگانی توسط وزارت صمت انجام می‌شود. داشتن این کارت علاوه بر اجازه امور واردات و صادرات مزایای دیگری نیز دارد. کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد و هر کدام از این انواع ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی دارند. در ادامه انواع این کارت‌ها آورده شده است.

  • کارت تجاری
  • موردی
  • صنعتی
  • خدماتی

کارت‌های بازرگانی انواع دیگری هم دارند که در موارد بالا به مهم‌ترین آنها اشاره شد. همچنین این کارت‌ها دو جنبه حقیقی و حقوقی نیز دارند.

فهرست